Meleg van. A hőségben lakásom árnyas, szellős részébe húzódva keresgetek a világhálón, s tervezgetem őszi, téli túráimat. Pár hónapja vettem meg az Alföldi kék-túra igazoló füzetét, s most azok blogjait olvasom, akik már bejárták. Egy kerékpáros csapat jól haladt Szekszádtól, Sükösdig, de a következő 20 kilométert 8 óra alatt tették meg. S onnan már csak jókora vargabetűkkel, aszfalt utakon keresték fel a bélyegző helyeket. Nem is láttak semmit az Alföld szépségéből…
Egy magányos vándor gyalog járta a rónákat. Naplójában ilyeneket írt: „Ma 67 kilométert tettem meg. Már csak ... km van hátra.” Mintha csak a büntetését töltené!? Aztán a dátumot nézem: június végén járta a Körösök vidékét. Megérdemli, ha csak ennyi esze volt!
Lassan megérett bennem a gondolat. Egy részt kerékpárral és sátorral, az út menti érdekességek és védett területek felkeresésével, lassan, araszolva gyűjtőm be a bélyegzőket. Ahol meg a jelzés elhagyja a töltéseket és a flasztert gyalog túrákkal járom be a homokvidékeket. Bringával szeptember végére és május elejére tervezek 5-6 napos vasúttól, vasútig tartó csavargásokat. Amikor már és amikor még lehet sátrazni.
Gyalogolni pedig márciusban és áprilisban, októberben meg novemberben lenne a legjobb. Ott is gyakorta letérek majd a jelzésről, hogy az ültetett erdőkben felkeressem az ősi állapotban fenn maradt legelőket, lápréteket és ligeterdőket, melyekről Tompa Mihály, Kuthy Lajos, Petőfi Sándor és Bársony István oly szép dolgokat írt.
----------------- --------------------
Az Illancsról valahol azt olvastam, hogy Bocompagni hercegtől Höllönger Gáspár szabadkai nagybirtokos kártyán nyerte el a területet. Új birtokára telepeseket hozatott, akik közül többen pár év után tovább mentek, vagy is „elillantak” a futóhomokos nyomorúságos megélhetésből. Akár így is lehetett volna, de nekem az a gyanúm, hogy az Illancs megnevezés korábbi eredetű lehet és a fenti történet a már meglévő helynév utólagos magyarázata.
Kiss Lajos[1] szótára ezt írja az Illancsról:
„Illancs futóhomokos terület Baja, Érsekcsanád és Jánoshalma között. Minthogy a Jánoshalmához tartozó Teréz-halomnak egykor Illancs volt a neve, a fotóhomokos környékre ennek a pusztaközségnek a megnevezése vonódhatott át.
Illancsnak hívták a Torontál vármegyei Egyházaskér Illancs Vribica legszegényebb részét is. (Az Alibunártól észak – északnyugatra fekvő Illáncsa, Illancs, Illandza helynév aligha vonható ide.) Az Illancs helynév megnyugtató magyarázata nem ismeretes. A futóhomok képzete alapján a magyar illan ige –cs képzős származékára lehetne gondolnunk, de a futóhomokra való vonatkoztatás másodlagosnak látszik a szegényes település(rész) jelöléshez képest.” stb.
Elővettem hát az atlaszt és rákerestem a két településre. Egyházaskér - szerbül Vribica – délnyugati határában a 88 m magas Aranyhegyen bizonyára nem aranyat bányásztak, hanem sárga homokjáról kaphatta nevét, melyet korábban akár Illancsnak is nevezhettek.
„Európa homok sivatagja” a Delibát melletti homok-hátságtól 8 kilométerre északra fekszik Ilandza. Borovszy Samu[2] ezt írja róla: „Magyarul Ilonc, németül Ilantsch, románul Ilangea. Falu Szerbiában, a Vajdaságban, a Dél-bánsági körzetben. Nevét 1385-ben említi először oklevél. Ekkor már egyházas hely volt és Keve vármegyéhez tartozott.”
A legfontosabb adatot azonban a III. katonai felmérés[3] térképén találtam. Közvetlen a falu délnyugati széle felett húzódik a szintén lösztalajra rakódott Illancsa nevű 117 m magas homok-hát, amelyről feltehetőleg a települést elnevezték.
Most már csak azt kellett átgondolnom, mikben egyezik a három bucka-alakulat? Környezetéből jelentősen kiemelkedő, a Bácskai-löszhátra rakódott, északnyugat-délkelet irányú homok-hátságok.
Végül még a Kiskunsági NP honlapján olvastam az „illancsi típusú homokbuckákról”. Ezek abban térnek el a nemzeti park hasonló homok-vonulataitól, hogy itt a legmagasabbak a buckák. Továbbá a homokvidék és a Bácskai-löszhát határán a buckák szélárnyékos oldalára lösz rakódott le. Így más növénytársulásoknak ad életteret.
A múlt század ötvenes éveiben a frissen alakult termelőszövetkezetekben nagy volt a felháborodás, amikor arra kötelezték őket, hogy a buckák közötti laposokba erdőket telepítsenek. Kaptak ugyan valami egyszeri támogatást az államtól, de ezzel a legtermékenyebb löszterületeiket veszítették el. Akkoriban ezt Titóval, a „láncos kutya” elleni megelőző védekezéssel igyekeztek megmagyarázni, de valójában a XIX. század végén megkezdett Alföld-fásítás utolsó, befejező szakasza volt ez.
Az alföldi homokon, tájidegen növény az akác az erdei-, és feketefenyő. Vajon hogyan fogják bírni az egyre gyorsuló újabb felmelegedést? Az özönnövények: a selyemkóró, az elvadult kender, a kanadai aranyvessző, a bálványfa, zöld juhar, gyalogakác és társaik is már a felmelegedés előhírnökei. Ilyen és ehhez hasonló gondolatok foglalkoztatnak mostanában, s lélekben már készülök a buckavidék becsavargására…
Ötleteket, tapasztalatokat, jó-, és kellemetlen élményeket örömmel veszek mind azoktól, akik bringával, vagy gyalog jártak már arra, vagy a környéken laknak.
Szádeczky-Kardoss Géza szkgeza51@gmail.com
[1] Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótára
[3] Habsburg Birodalom (1869-1887) - Harmadik Katonai Felmérés (1:75000)
Címkék: Duna-Tiszaköze Bucka-vidék Örjeg Sóstó Fehértó