Most lássuk, miért is mennjünk pont Schladmingba, mi az a rendkivüli Schladmingban, a Hochwurzen hegyen található pályában?
- - 7 km hosszú szánkópálya, 1000 m fölötti magasságban ( 1840m –1135m).
- - Éjszakai szánkózás kivillágított pályán.
- - Az odajutás kabinos felvonóval történik, amely közvetlenül a szánkópálya hegyi kiinduló pontjához visz.
- - A pálya vége a kabinos felvonó völgyállomásához visz vissza, ezáltal a folyamatos szánkózás biztosítható.
- - A pályát rendszeresen karbantartják, ugyanúgy, mint egy sípályát: reggel és este is (tehát az esti szánkózás előtt is) lesimítják.
- - A pálya meredsége kényelmes. A start pontnál van egy meredekebb szakasz, ott óvatosságra intek, de a sípályán való rövid útszakasztól és a végén lévő bukkanóktól eltekintve nem jelent komoly balesetveszélyt, vagyis kezdőknek is javasolható.
- - A pálya állapotát jelzik, amiről előzetesen tájékozódva elkerülhetjük, hogy ragacsos, vizes hóban szánkózzunk.
- - A pálya változatos, sok kanyarral ellátott és egy csőszerű alagúton is keresztül vezet.
- - A pálya hegyállomásán panorámaétterem működik, ami már maga is biztosítja, hogy a szánkózás mellett a körpanoráma és a völgyek által nyújtott látvány felejthetetlen.
- - Mivel éjszakai szánkózás is van, még a naplementét is élvezhetjük a hegyen eltöltve, beülve az étterembe és az éjszakai szánkózás megnyitásakor elhagyva a hegyet.
- - Szánkóbérlés a lanovka völgyállomásánál lehetséges, mégpedig nem akármilyen szánkó!
A Schladmingban gyártott szánkók híresek!
BIZTONSÁGI ELŐÍRÁSOK
A szánkózás veszélyes sport, ezért hogy mindenki csak pozitív élményekkel térjen vissza otthonába, fontosnak tartom felhívni a figyelmet a biztonsági előírásokra. Mielőtt útnak indulsz szánkózni, mindenképpen szükséges tájékozódni és a biztonsági előírásokat betartani. Na de mik ezek?
Megfelelő öltözék:
A síeléshez hasonlóan, figyelembe véve, hogy a felcsapódó hó és a gyors lesiklás a kevés mozgás közepette, valamint a fokozott borulásveszély megkívánja teljes testünk kellő védelmét:
- kabát: vízálló, szél ellen is védelmet nyújtó, bélelt,
- felső réteg: polár, puha felső, amely eséskor csökkkenti a sérülés mértékét.
- nadrág: vízálló, bélelt v. plusz réteg (a felcsapódó hó szánkózáskor fokozottan kerül alánk, ezért a hideg és az alattunk megolvadó hó ellen fontos a fokozott védelem)
- kesztyű: vízálló és bélelt
- szemüveg: napsütésben napszemüveg, egyéb esetben átlátszó (hóesésben és gyors siklásnál kockázatos szemüveg nélkül siklani), legjobb a síszemüveg.
- cipő: vízálló, bélelt, vagy vastag zoknival, hideg ellen védelmet nyújtó plusz cipőtalppal elátott (mivel mozgás nélkül a bakancs nem melegszik be), és vastag talpú, amely fokozottan lesz kopásnak kitéve
- bukósisak: tapasztalat nélkül, meredek vagy sok bukkanóval kialakított pályákon különösen ajánlott bukósisak viselése, amely bérelhető is (a legtöbb súlyos baleset fejsérülésből ered), de mindenképpen sapka és sál
Szánkó:
- a fémtalpú szánkó életveszélyes, túlságosan felgyorsul meredek pályán,
- kötéllel, lánccal ellátva, hogy könnyen irányítható legyen,
- meredek pályákon az egyszemélyes szánkózás javasolt, mert a kevesebb súly és a könnyebb mozgás miatt a szánkó jobban irányítható.
Általános szabályok:
- a szánkózás veszélyes, ezért fontos a kellő odafigyelés, óvatosság, tapasztalatnak, helyismeretnek és az időjárásnak (jég-, hóhelyzet) megfelelő sebesség. A legeredményesebb fékezés: mindkét lábbal teljes talppal és már a kanyar előtt megkezdeni a fékezést.
- szánkózás módja: mindig erősen kapaszkodva, ülve vagy kissé hátra feküdve szánkózzunk, egyik kezünkkel a kötelet fogva, másik kezünkkel a szánkót hátunk mögött. Hassal, fejjel előre szánkózni tilos. A legtöbb fejsérülés sajnos ezek elmulasztásának köszönhető. Kanyarban a kanyarhoz közelebbi lábunkat tesszük le és kissé behajlunk ebbe az irányba, profibbak a karjukat is kinyújtják ebbe az irányba.
- a pályaismerete, pályahasználat:
mindig tájékozódjunk előzetesen, szerezzünk be térképet, komoly balesetveszélyt jelenthet, ha sípályára tévedünk,
első alkalommal nagyon lassan menjünk végig a pályán, arra törekedve, hogy az útvonalat megjegyezzük és kitapasztaljuk, és egyben tájékozódni tudjunk a pálya állapotáról is,
sípályára tévedve azonnal fékezzünk teljes erővel, mindkét lábbal és soroljunk a szélére, hogy meg tudjunk állni,
amennyiben a szánkópálya eleve a sípályára van terelve, akkor általános szabály, hogy előtte lassítani kell és figyelni mind a jelzéseket, mind a síelőket: általában vagy keresztbe megy át a szánkópálya, akkor a sielőkkel való ütközés jelenthet veszélyt, vagy rövid idő múlva valamelyik irányban le is terelnek minket a sípályáról, akkor fontos a lassú siklás, hogy a kanyart be tudjuk venni.
ügyeljünk másokra, tartsuk be a biztonságos követési távolságot, előzéskor, különösen nagy sebességnél, kiabálással jelezzük, hogy előzni fogunk.
boruláskor, amennyiben a pályán tartózkodunk, gyorsan nézzünk körül és húzódjunk a szélére a szánkóval együtt, megelőzve a komolyabb sérülést azáltal, hogy mások nekünk jönnek.
szánkópályát gyalogosan csak olyan helyen keresztezzünk, ahol a pálya belátható, beláthatlan kanyarokban például balesettveszélyes átmenni keresztbe a pályán.
Szánkóra fel! Jó szórakozást!
Magyar nyelvű infó: http://www.hetedhetorszag.hu/ausztria/index.php/fooldal/reszletek/1426
Címkék: Ausztria Schladming Hochwurzen Szánkó Szánkópálya