Tegnap este a TV-ből tudtam meg, hogy mi valójában pocsék időben túráztunk!?? Pedig Budapestről, Ceglédről, Diósjenőről, Nagykovácsiból, Pomázról és Vácról összesen tízen indultunk neki Zebegényből a szemerkélő esőben. Mi lettünk volna nagyon elszántak? Vagy a meteorológus nem dugta ki az orrát az odvából? Minden esetre bánhatja, aki otthon maradt!
Kicsit ugyan megijedtem mikor egyik túratársnőm lábán sima talpú vászoncipőt láttam, de ő is hősiesen végig küzdötte magát a felázott meredek oldalakon. A Borostyán-kői pihenő felett jobbnak láttam a jelzésről letérve, a sombokrokba kapaszkodva, a vastag avarban a gerincen felkapaszkodni. Látva társaim küzdelmét a régi barlangász nóta jutott eszembe:
Hülyék vagyunk, de jól esik, ez a jelszavunk
Eshet eső, fújhat a szél mi tovább baktatunk!
Jöhet akármily szakadék, vagy égig érő hegy,
Eshet a hó, fúhat orkán az nékünk egyre megy!
Azt mondjuk:
Hej hó, hülyeség, de jól esel nekünk,
Nélküled mit sem ér hitvány életünk!
Hegyre fel, völgybe le, lyukakba fel-le,
Énekeljük jelszavunk, hogy Há-Vé-Dé-Jé-E!
………
Esik eső, csikorog a hideg odakint,
Rendes ember meleg helyről még ki sem tekint!
Kicsiny csapat bandukol a nagy hegyek között,
Alig lát már, alig él és alig nyöszörög
Azt mondjuk:
Hej hó, hülyeség, de jól esel nekünk,
Nélküled mit sem ér hitvány életünk!
Hegyre fel, völgybe le, lyukakba fel-le,
Énekeljük jelszavunk, hogy Há-Vé-Dé-Jé-E!
A háromszög jelzést elérve az eső is elállt. Hegyes-tetőn a kilátó felső teraszát az erdészet szépen felújította. Az is szóba került, hogy még egy emeletet építenek rá. Végül inkább a túl magasra nőtt fákat vágták ki a környékéről, hogy teljes legyen a körpanoráma. Harapunk pár falatot, majd a meredeken leóvatoskodunk.
Köves-mező onnan kapta nevét, hogy a környékén, az erdő alján, vastagon áll a folyami kavics. Ha a csúcsról a pilisi-hegyeket nézzük, a legtöbb hegyet mintha késsel elvágták volna, nincsen csúcsuk. (PL.: Dobogókő, Urak-asztala, Prédikálószék, visegrádi Vár-hegy, stb.) Ennek az az oka, mert egykor valamennyi Duna meder volt. Meg is található mindegyiken a folyami kavics! A Duna csak pár millió éve folyik erre. Lassan vágja be magát a Visegrádi-szorosba, míg a környező térszín egyre emelkedik. A Dömösi-átkelés felett összesen tizenegy párkányt találunk, míg felkapaszkodunk a Szentmihály-hegyre.
Körtvélyes fele haladva már a nap is bujkál. Idén a hosszú szárazság után egyszerre jöttek ki a nyárvégi, és a késő őszi gombák. Most gyűrűs tölcsér gomba, bimbós pöfeteg és tarló őzláb kerül a szatyorba.
Jólesik a meleg leves a Török-mezői turistaházban. Épp délre értünk oda. Bőséges a választék és jól főznek! Egyeseknek még palacsintára is futotta.
Éhünket elverve Nagymarosnak vettük az irányt. Útközben a „mező” szóról mondtam el pár gondolatot.
Petőfi Sándor „Alföld” című versében ezt olvashatjuk:
Lenn az alföld tengersík vidékén
Ott vagyok honn, ott az én világom;
Börtönéből szabadult sas lelkem,
Ha a rónák végtelenjét látom.
Ez alapján azt gondolhatnánk, hogy a sík, és a róna kifejezéseink ősi szavaink. Ez azonban csak részben igaz. A középkorban még a sík szón a jég síkosságát értették. (A székely bácsi is úgy mondja: „A sok káposztától megsíkosodott a székletem!”) Csak később értették a sík jégre, és Tompa Mihály verseiben jelent meg az sík föld értelmezésében.
A róna a felső-Tisza vidék tájszava volt. A nyelvújítók tették általánosan használttá. Nem kis szerepe volt ebben Petőfinek, amikor vándorszínészként a Rónai Sándor álnevet vette fel.
Szépapám latin-magyar szótára még így magyarázza a sziksót. „Az mezőföldnek az tajtékja” Tehát abban az időben még a sík helyett a mező szót használták erre a fogalomra.
Mindebből nekünk, turistáknak az a fontos, hogy ahol hegység térképeinken a mező (Istenmezeje, Kis-mező, Nagy-mező, Mezőföld, Mezőség, Törökmező, Köves-mező, stb.) és a róna helyneveket találjuk, (Zagyvaróna, Róna-havas, Teplicróna, stb) ott mindenütt viszonylag lapos, füves hegyhátakra, szántásra alkalmas területekre számítsunk.
Aki sietett, vonatra szállt. A torkosabbak még betértek Nagymaroson az Édes cukrászdába a leadott kalóriákat pótolni…
Címkék: Zebegény Hegyes-tető Török-mező