A beígért eső már megjött. Holnapra a műhold képek alapján erős lehűlést jósolnak a mete-Urológusok. Vasárnapi túrámra hívogatva túratársaim közül többen azt mondták:
- Dehogy megyek! Ilyen hidegbe? Inkább maradok a jó meleg szobában!
Pedig inas koromban hogy vártuk ezeket az október végi fagyokat! Egész évi munkánk eredménye, vagy eredménytelensége múlott rajta.
A krizantén (Crisanthenum sp.) Japánból származó, rövid nappalos növény. Ez azt jelenti, hogy ősszel, amikor korábban kezd lenyugodni a nap, az hozza ki a növény bimbóit. Egyes fajták nálunk éppen halottak napjára nyílnak ki. Mások Erzsébetre, Katalinra, vagy éppen Mikulásra.
Mind ebből persze az is következik, hogy pótmegvilágítással késleltethető is a virágzás. Sötétítéssel pedig valójában az év bár mely napjára bevirágoztatható.
Mi nem jártunk kondi terembe. Ősz végén az istállótrágyát villáztuk szét a földeken, hogy aztán beszántva, tavasszal oda ültessük ki a tél folyamán meggyökereztetett dugványokat.
Úgy mondják, a kertész abban különbözik a normál embertől, hogy míg amannak a feje van legfelül, nekünk a seggünk. Ennél a virágnál ez főleg így van. Mert a visszatörések, kapálás, hónalj-hajtások kitörése, végül a bimbózás, öntözés, permetezések bizony sok hajlongással járnak
A szorgos munka eredménye a szép virág. De hogy az mennyit fog érni, azt az október végi lehűlés határozza meg. Ha nem jön fagy, nincs ára a növénynek. Jó, ha a ráfordított költséget visszaadja. De ha a kiskertekben az öreg nénikék virágai elfagynak, akkor jól élnek a kertészek
Hát ezért vártuk annyira a fagyot.
És várom most is, mert nincs is jobb a dér csípte csipkebogyónál. A feketére érett kökénynél. A kárminpirosba öltözött vadkörtefáknál, sárguló juharoknál, s az okker ezer árnyalatában tündöklő bükkösöknél…
Címkék: Halottaknapja