Amikor kisfiú voltam, nálunk otthon az volt a szokás, hogy a mese, és az esti imádság között anyánk egy dalt énekelt. Egy héten át minden este ugyan azt. A szövegét leírta, s a cipőnkbe tette. Napközben többször elolvasva, másnap estére már mi is tudtuk, s a hétvégére együtt énekeltük vele. Általában zsoltárokat, vagy dicséreteket tanított, de a Pákozdi csata hetében egy nemzeti érzelmű nótát dalolt nekünk.
---------------------------
Nagybátyám a két világháború között jogász volt. Így aztán az új rendszerben sokáig semmilyen munkát sem kapott. Végül elment a sztálinvárosi építkezésre segédmunkásnak.
Később barátai segítségével az Európa étterembe került ruhatárosnak. Tartásával, udvarias modorával hamar kivívta az étterem dolgozóinak megbecsülését. Felvidéken nevelkedett, így már gyerek korában elsajátította pajtásai nyelvét: a tótot, a németet és a cigányt. Később az iskolában latint, angolt és némi franciát is tanult. Ha külföldi vendég érkezett – és ez ott gyakran megesett – őt hívták tolmácsolni.
Csak minden másnap dolgozott, így a szabad vasárnapokon, és a nyári szünidőben vele jártuk a hegyeket. Egy alkalommal a Szénásokon és a Vöröspocsolyás-háton nagy zsák lilapereszkét, és szürke tölcsérgombát szedtünk. Hazafelé menet meghívott még az étterembe egy somlói galuskára. Már épp befejeztem az evést, amikor a prímás lépett oda hozzánk:
- Elhúzhatom a fiatalúr nótáját?
Laci bácsi elmagyarázta, énekeljek valamit, s a cigány majd a hegedűjével kíséri.
- Bármit énekelhetek?
- Nem hiszem, hogy lenne olyan dallam a világon, amit én ne ismernék!
Válaszolt rá önérzetesen.
Én a pár hete tanult nótába kezdtem:
Magyarország az én hazám,
Itt nevelt fel Apám, Anyám.
Az első sor után halkan cincogni kezdett a hegedű. Az éterem elcsendesedett, s mindenki felénk figyelt Lassan a banda is bekapcsolódott, s én vékony gyerek hangomon tovább énekeltem:
Itt ringatták a bölcsőmet,
E szép honnak szent ölében.
Azért oly szép ez a világ,
Mert a szíve Magyarország.
Nincs is több ily áldott hona,
Ez a földnek minden java.
A zenészek itt elhallgattak, s a cigány kérdőleg nézett nagybátyámra, de ő elfordult. Akkor, és ott még ez nem tudatosodott bennem, és folytattam:
Hányszor voltunk megtámadva?
Hányszor voltunk leigázva?
Most is borul a hon ege,
Talán már egy esztendeje.
Ha ellenség lép a földre,
Bátran szembe nézünk vele.
Villám a huszár vágása,
Hiszen Kossuth katonája.
Az utolsó hang-foszlányok elnémultával, döbbent, halotti csend ült a teremre...
...Aztán néhány pillanat múlva az egyik asztalnál valaki vivátot kiáltott, s három fiatalember felállva tapsolni kezdet…
A következő pillanatban elszabadultak az indulatok… Éjjeneztek, tapsoltak, többen kezet ráztak velem… Én pedig semmit sem értettem az egészből... Laci bácsi karon fogott, s csendben kivezetett az utcára.
Aztán, amit otthon Anyám kapott…
- Mire tanítod te ezt a gyereket!? Ezért kirúgnak az állásomból, lecsuknak!
- Ez csak egy Kossuth nóta…
- De 56-ban betiltották! Ki gondol most 48-ra? Ma ez nyílt lázítás az oroszok ellen!
Laci bácsit nem rúgták ki, le sem csukták. Igaz, dicséretet sem kapott, pedig a következő hetekben teltházzal üzemeltek esténként…
A hír futótűzként terjedt el a városban. Abban az évben hirdettek amnesztiát, s először térhettek haza az 56-os diszidensek. Igaz, a cigányok nem játszhatták többet a dalt, de a harcostársak ott adtak egymásnak találkozót, s az asztalok napokra előre foglaltak voltak...
Szádeczky-Kardoss Géza
szadeczky-kg@freemail.hu
+3630/35-439-35
Címkék: 1956 Amnesztia Kossúth-nóta