Valahányszor átsétáltam a Sebes-Körös hídján, az oszlopokra festett kék jelzések láttán gyakran merengtem el azon, milyen izgalmas lehet egy szál hátizsákkal útra kelni. Arra menni, amerre én akarok, ott aludni, ahol éppen rám tör az éjszaka. Vajon hova hívogatnak a jelek és milyen messzire vezethetnek? Csaknem húsz év telt el romantikus álmodozásaim óta, amikor 39 évesen elhatároztam nekiindulok az ismeretlennek, megvalósítom ifjúkori álmaimat, Óz meséje után szabadon, végig a kék úton. A visszaemlékezéseim aktualitását az adja, hogy a napokban szeretném teljessé tenni a Kék Kört, az utoljára maradt Dél-Dunántúli Kéktúra bejárásával. És bár útvonalat gyalogtúrázók számára írták ki, én – ahogy azt eddig is tettem – bicajjal szeretném teljesíteni...
Az Országos Kék Kör nemcsak Magyarország, de Európa első hosszútávú turistaútja is. Három szakasza az Országos Kéktúra, a Dél-Dunántúli Kéktúra és az Alföldi Kéktúra alkotja az elnevezés alapjául szolgáló kört. Az Alföldi Kéktúra szakasza a keleti megyék, Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Zemplén megyék csatlakozásával alakult ki, Szekszárdtól Sátoraljaújhelyig hivatalosan 848 km hoszszan. Tavalyi két balatoni túrám után az Alföldi Kéktúra teljesítését tűztem ki célul. Ez azonban kerékpárral – különösen esőzések után – nehezen bejárható, így aszfaltúton terveztem az ellenőrzőpontok érintését, "a rövidebb, nem mindig gyorsabb" elv alapján. Végül augusztus 11 és 19 között 953 km-t kellett megtennem az útvonal teljes bejárásához.
E rövid visszapillantás során a leggyakrabban elhangzó kérdések közül szemelgetek.
Hogy bírtam?A siker, ember és technika együttműködésének eredménye még akkor is, ha egy kerékpár nem olyan bonyolult gépezet, mint egy F1-es versenyautó. A technikára esetemben nem lehetett panasz. A kerékpárt szakértő kezek minőségi alkatrészekből állították össze, a négy éves géptől mintegy százhúszezer Ft-ért volt hajlandó megválni gazdája. Alig vártam, hogy kipróbáljam szerzeményemet. Bár volt bennem kétely, utolsó bevetését nagy generál nem követte. Mint utólag kiderült félelmem nem volt alaptalan. Alig jártam féltávnál, amikor kellemetlen tünetek utaltak arra, hogy alaposabban át kellett volna nézetnem az indulás előtt. A lánc rendre megszaladt a hátsó fogaskerekeken. "Akár a köszörű, hajtom, de nem megy" – nyögtem, miközben kissé vicsorgásba hajló mosollyal integettem vissza Baktalórántházán, a mellettem elhúzó gyerekeknek. A városka első és utolsó műszaki boltjában a kérésem rövid volt, de egyértelmű:
– Kérem, csináljon ebből az izéből biciklit! – mutattam a szebb napokat látott járművemre.
Röhej. Éppen ma vagyok 40 éves, igazi meglepi ... Papírforma szerint nekem kellene rongyokban, nyelvemet lógatva másznom a földön 500 km után, erre a biciklim rohad ki alólam. És valóban... A hátsó prizma letörve, a szintén megroppant kilométerórát vastag szigetelőszalag réteggel gipszeltem be. A lánc megnyúlt, a hátsó lánckeréksor használhatatlannak tűnt.
– Nézze, mint látja, sok a vevő és hát én sem vagyok úgy öltözve, ugye megérti...
Próbáltam érzelemre és értelemre hatni:
– Uram! 500 km van mögöttem, és ugyanannyi előttem. Per pillanat akkor haladok, ha hátszelem van és lejt az út. Ismer ilyet Nyírlugos felé?
Savanyú képpel nézett végig öltönyén, majd az olajos láncra pillantott, de hozzáfogott. Láncbontó, fogó ... törlés. A láncátültetés sikerült, a műtét nem! Erőtlenül szaladt meg az új lánc is a fogaskeréken. Kerékpárom, akár egy fogatlan oroszlán... csörög-morog, de nem az igazi. Keserves képpel fogadtam a következetetést; ehhez szakszervíz kell. Mint később kiderült, a nyolcból öt fogaskerék mégis használhatónak bizonyult, amivel 20 km/h fölötti sebesség tartható. Lassan ugyan, de HALADOK.
Ami az emberi tényezőt illeti, szintén nem célszerű ekkora távolságnak megfelelő előkészület nélkül nekiugrani. A szervezet feléli tartalékait, vitaminok, nyomelemek, táplálék-kiegészítők, izomlazítók, fehérjékben gazdag táplálkozás elengedhetetlen ilyen igénybevétel előtt és alatt. A napi 10-13 km futás, és az áprilistól szeptemberig tartó időszakban heti-kétheti rendszerességgel letekert száz kilométerek olyan állóképességet biztosítanak, amire lehet építeni még 40 évesen is. Emellett sokat jelent a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés, a feltöltődés. A META Vasipari Kft., a Békés Megyei Polgárőrök Szövetsége, és a Körös Gyöngyei Alapítvány támogatásának köszönhetően éjszakáimat nem a rideg sátorponyva alatt, gumimatracon, az időjárás viszontagságainak kitéve, hanem minden igényt kielégítő vendégházakban tölthettem, ideális körülmények között.
Holtpont Kellemetlen, de ritkán elkerülhető. Váratlanul felbukkanó, a feladat teljesítését megnehezítő körülmény. Az előre lekötött szállás felveti azt a problémát, hogy oda mindenképpen EL KELL ÉRNI. A harmadik nap Kunfehértónál emiatt 130 km-t kellett megtennem, ebből hatot homokban. A forró homokban gázolva, a felpakolt bicajjal nem igazán tudtam a táj szépségében elmerülni, egyetlen gondolat foglalkoztatott csak, a Pici-Paci Lovastanyán minél hamarabb bekerüljön a pecsét az igazolófüzetbe. Másnap Szekszárdig újabb 120 km várt rám. Nos, aznap este rendesen bedagadt a térdem és nagyon nem akaródzott 90o-nál jobban behajlítani a lábam. Szerencsére ötödnap, a Szekszárdtól Sátoraljaújhelyig tartó 9 órás vonatozás elegendő pihenőnek bizonyult, sikerült regenerálódnom, az aznapi 60 km ellenére.
Mit láttam? Illő tisztelettel vitába szállnék Petőfivel. A zordon Kárpátoknak fenyvesekkel vadregényes tája talán érdekesebb látvány lehetett, mint a kukoricatáblával váltakozó napraforgótenger. Létavértes tájékán tapostam a homokot, Kepecs-tanyát keresve. A térképen nem szerepelt, és a kék jelzés sem segített. Csupán azt gyanítottam, hogy nem véletlenül vezetnek villanyvezetéket a homokpuszta végtelenjébe. Ami viszont biztos pontnak bizonyult számomra, az eldobált műanyag üdítősüvegek, amelyek Adriane fonalaként vezettek a célhoz. Megy a magyar túrázni ... hm. Ruzsára érve érdekes történésnek lettem szemtanúja. Elhúz mellettem egy német rendszámú terepjáró. Kikecmereg az ülésről az autó testes gazdája, nehézkesen kiemel egy műanyag zsákot a raktérből. Idegesen rám pillant, majd bevágja magát az autóba és elporzik. Óóóó az a mocskos...! Idejön külföldről és teleszemeteli kis hazánkat. Mint polgárőr munkához láttam. Gyorsan felírtam a rendszámot, márkát, színt, személyleírást. És dagadó önbizalommal taposok a pedálra. Ruzsa határában tábla hirdeti „Egészségbarát település” Nnna majd adok én neked szemetelést! Pecsételés után egy elérhető polgárőr után érdeklődtem. Rövid üdvözlés után levegőt sem véve hadarom:
– Láttam ... német ... zsák ... óóó az a ... menekült a beste, mert meglátott! Csak egyet tudott kirakni. De megfogjuk! – és átkozottul büszke voltam magamra.
– Ööö! Köszönjük a felvilágosítást, de ... szóval ... az a helyzet, hogy itt sok külföldi nyaral. Ez a német ott rakta ki a szemetet, ahol gyűjtjük. Ja ... és szelektíven gyűjtik, a többit máshova rakja. Érti? Értettem, de éreztem már jobban is magam...
Címkék: Alföldi Kéktúra Kerékpártúra Polgárőr